Co to jest napięcie mięśniowe? Napięcie mięśniowe to pewnego rodzaju pobudzenie mięśni, które pozwala nam na utrzymywanie prawidłowej postawy, symetrii i możliwość działania przeciwko sile grawitacji. Prawidłowe napięcie mięśniowe pozwala nam na wykonywanie codziennych czynności. Każdy z nas ma napięcie mięśniowe, nie jest to nic złego, a wręcz przeciwnie, bez niego nie bylibyśmy w stanie funkcjonować. Rodzice często mylą pojęcia lub są im przekazywane złe informacje, ponieważ przychodząc na wizytę do fizjoterapeuty, na pytanie o problem dziecka odpowiadają, że ma napięcie mięśniowe. To dobrze, że je ma. Problemem są nieprawidłowości, które występują w zakresie napięcia mięśniowego, czyli wzmożone (występuje częściej) lub obniżone napięcie mięśniowe.
Co może zaniepokoić rodzica?
- odginanie główki lub główki i tułowia do tyłu
- wyginanie ciała do boku w literkę C
- prężenie rączek i/lub nóżek
- brak wodzenia wzrokiem, oczopląs
- drżenie kończyn
- wzmożona płaczliwość lub brak płaczu
- wiotkość, przelewanie się dziecka przez ręce
- brak reakcji na dźwięki, głosy
- układanie główki w jedną stronę, wkładanie tylko jednej dłoni do buzi, kopanie tylko jedną nogą
- zaciśnięte piąstki powyżej 3 miesiąca życia
- problemy z kąpielą, karmieniem, zasypianiem, przebywaniem w wózku, foteliku samochodowym, łóżeczku
- niechęć do leżenia na brzuchu
- brak trzymania głowy w leżeniu na brzuchu lub zbyt szybkie unoszenie głowy poprzez odginanie w tył
- spłaszczenie główki
- opóźnienie w: obracaniu się na brzuszek, wysokim podporze, czworakowaniu, siadaniu, wstawaniu
- przemieszczanie się w nieprawidłowy sposób: pełzanie tylko poprzez ręce, pełzanie asymetryczne, siadanie w siadzie „W”, jeżdżenie na pupie zamiast czworakowania, czworakowanie z jedną nogą wyciągniętą w bok
- nieprawidłowe ustawianie stóp w pozycji stojącej
Należy jednak pamiętać, że napięcie mięśniowe u niemowląt zmienia się z miesiąca na miesiąc. Jego układ nerwowy dojrzewa, dziecko uczy się, jak radzić sobie z docierającymi do niego bodźcami i w prawidłowy sposób na nie odpowiadać.
Zaburzenia napięcia mięśniowego najczęściej diagnozowane są przez neurologa, po wykonaniu szczegółowego badania. Niekiedy rodzice sami zauważają nieprawidłowości w rozwoju dziecka i zgłaszają się bezpośrednio do fizjoterapeuty.
Fizjoterapeuta dziecięcy po przeprowadzeniu oceny stanu ruchowego dziecka instruuje rodziców w zakresie prawidłowej pielęgnacji, układania i noszenia dziecka w prawidłowych pozycjach, a także zaleca, co robić z maluszkiem w domu. Dobiera także odpowiednią formę terapii oraz jej częstotliwość.