Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty/ jak przygotować się do wizyty?

WIZYTA U FIZJOTERAPEUTY Z NIEMOWLĘCIEM

Jak przebiega pierwsza wizyta z niemowlakiem u fizjoterapeuty? Jak się na nią przygotować?

 

 

1.WYWIAD


Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta przeprowadza wywiad z rodzicem/opiekunem dotyczący przebiegu ciąży, porodu oraz problemów, z którym przychodzą rodzice. Dobrze jest mieć ze sobą książeczkę zdrowia dziecka.


2. BADANIE


Po przeprowadzeniu wywiadu fizjoterapeuta bada dziecko. Podczas badania powinno być ono rozebrane do pampersa, dlatego warto ubrać dzidziusia w luźne ubranko, które łatwo będzie zdjąć. Przydatna jest także pieluszka tetrowa, bądź kocyk do położenia na nim niemowlaka. Dziecko na początku oswaja się z terapeutą, nowym miejscem i tym, co się z nim dzieje. Następnie sprawdzane jest napięcie mięśniowe, umiejętności ruchowe, zakresy ruchomości w stawach, aby zdiagnozować, co jest ewentualnym/ głównym problemem maluszka. Na pierwszą wizytę warto przynieść ze sobą również ulubioną zabawkę, grzechotkę, książeczkę (jeśli dziecko posiada już swoje preferencje), tak, aby niemowlęciu łatwiej było zaadaptowwać się do nowej sytuacji.


3. AKTYWNOŚĆ


Podczas umawiania się na termin badania, jeżeli jest taka możliwość, dobrze wybrać dogodną godzinę, tzn. taką, podczas której dziecko będzie nakarmione oraz wyspane, aby było aktywne i miało możliwość pokazania swoich możliwości ruchowych. Zdarza się, że dziecko podczas badania/terapii płacze, jest niespokojne z powodu zmęczenia, głodu, nowego otoczenia, nieznanej osoby, ząbkowania. W tej sytuacji, staramy się w miarę możliwości uspokoić maluszka, aby poczuł się komfortowo i brał udział efektywnie w terapii unikając zbędnych napięć i stresu.


4. ZALECENIA


W trakcie oraz po badaniu i terapii, rodzice dostają zalecenia do domu. Dotyczą one przede wszystkim prawidłowego podnoszenia, noszenia, układania dziecka w prawidłowych pozycjach oraz ćwiczeń do wykonywania w domu. To jeden z najważniejszych aspektów, ponieważ to właśnie rodzice spędzają najwięcej czasu z dzieckiem i to od nich zależy, jak będzie postępowała terapia, która odbywa się najczęściej raz lub dwa razy w tygodniu. Oni w codziennej aktywności, stosując się do zaleceń, wspomagają prawidłowy rozwój dziecka. Fizjoterapeuta po badaniu stwierdza również, czy i jak często powinna być prowadzona terapia. Zależy to przede wszystkim od wieku dziecka oraz prezentowanych trudności.


5. TERAPIA


Jeżeli terapeuta zaleci terapię, powinna się ona odbywać systematycznie, najczęściej raz w tygodniu i trwać ok.45. minut. Dzięki temu jesteśmy w stanie kontrolować, jakie dziecko robi postępy, jak działają odpowiednie ćwiczenia, co trzeba ewentualnie zmienić lub dodać do codziennej aktywności - na bieżąco dostosowujemy przebieg terapii do konkretnego pacjenta. Podczas terapii rodzic bierze również aktywny udział w zajęciach, często jest proszony o pokazywanie lub podawanie zabawek dziecku, tak, aby czuło się ono komfortowo i aktywnie brało udział w terapii.

 

6. KIEDY WARTO ODWOŁAĆ TERAPIĘ?


Czasami zdarzają się sytuacje, w których lepiej w danym dniu zrezygnować z terapii. Są to przede wszystkim: szczepienie, które odbywa się w tym samym dniu, zwłaszcza przed terapią, jeśli dziecko prezentuje niepokój, a już na pewno, kiedy występuje podwyższona temperatura ciała; bardzo bolesne ząbkowanie, które przebiega z gorączką; różnego rodzaju infekcje. Dziecko, które źle się czuje, odczuwa z jakiegoś powodu ból, nie jest w stanie aktywnie brać udziału w podejmowanej terapii, więc jej efektywność jest zdecydowanie mniejsza.


7. KIEDY ZGŁOSIĆ SIĘ NA TERAPIĘ?


Jeżeli rodzica coś niepokoi w rozwoju ruchowym jego dziecka, warto zasięgnąć porady fizjoterapeuty. Podejmowanie działań profilaktycznych jest bezpiecznym rozwiązaniem, aby nie przeoczyć pierwszych symptomów trudności, które bywa, że narastają. Czasami zwykła zmiana nawyków pielęgnacyjnych wystarczy, aby zniwelować problem. Niekiedy z kolei potrzebne jest wsparcie w postaci systematycznej terapii, a ta wprowadzona wcześniej daje nam szybsze efekty i postępy w rozwoju.

 

ŹRÓDŁO dobrej rehabilitacji

YMEDIA.pl