Czy moje dziecko rozwija się prawidłowo? Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu

CO TO SĄ KAMIENIE MILOWE I NA CO ZWRACAĆ SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ W

ROZWOJU MOTORYKI DUŻEJ? 

 

W poniższym tekście omówimy:

Prawidłowy rozwój dziecka w pierwszym roku życia

Co to są tak zwane kamienie milowe, które występują w rozwoju naszego dziecka?
Kamienie milowe są to zdolności, które nabywa nasze dziecko na poszczególnych etapach swojego rozwoju. Występują one w odpowiedniej kolejności i pojawiają się w konkretnym czasie. Kamienie milowe służą przede wszystkim do oceny rozwoju dziecka. Są stosowane głównie przez pediatrów, czasem fizjoterapeutów i specjalistów innych dziedzin, a także niekiedy pomagają rodzicom w sprawdzeniu, czy ich maluch rozwija się w prawidłowym tempie.


W kamieniach milowych ocenie podlega rozwój motoryki dużej, motoryki małej, rozwój mowy, funkcje poznawcze oraz funkcje społeczno-emocjonalne.


Z punktu widzenia fizjoterapeuty najważniejszymi kamieniami milowymi w motoryce dużej są przede wszystkim:


- unoszenie głowy w leżeniu na brzuchu pod kątem 45. stopni - 2 miesiąc życia,
- łączenie dłoni w linii środkowej ciała – 4. miesiąc życia,
- podpór na wyprostowanych kończynach górnych w leżeniu na brzuchu – 6. miesiąc życia,
- obroty z pleców na brzuch i odwrotnie – 9. miesiąc życia,
- samodzielne siadanie – 9. miesiąc życia,
- czworakowanie,
- wstawanie – 12. miesiąc życia,
- chodzenie bokiem przy meblach – 12. miesiąc życia,
- samodzielne chodzenie – 15. miesiąc życia.


Końcem 2022 roku opublikowane zostały najnowsze zalecenia do oceny kamieni milowych niemowląt oraz małych dzieci. Usunięto pełzanie oraz czworakowanie, a samodzielne chodzenie zostało przesunięte z 12. na 15.
miesiąc życia. Przed zmianami autorzy przypisywali daną umiejętność do konkretnego wieku, gdy osiągało ją 50 % badanych. Aktualnie uznają ją wtedy, gdy 75% dzieci jest w stanie osiągnąć dany kamień milowy. Nie byli w stanie dopasować czworakowania do konkretnego wieku, ponieważ pojawia się ono już nawet w 6. miesiącu życia, ale może także pojawić się w 12. miesiącu życia.
Musimy jednak pamiętać, że czworakowanie jest bardzo ważnym kamieniem milowym i dziecko nie powinno go pomijać. Rozwija ono naprzemienność, koordynację wzrokowo-ruchową, równowagę, wspomaga centralne napięcie mięśniowe, wpływa na współpracę obydwu półkul mózgowych, a także na rozwój mowy oraz widzenia obuocznego.

Jednak, aby dziecko zaczęło samodzielnie czworakować niezbędny mu będzie wysoki podpór na brzuszku oraz odpowiednie napięcie mięśniowe w obręczy barkowej i w tułowiu.
Jeżeli nasz maluch nie chce czworakować - powinniśmy zgłosić się do fizjoterapeuty i zdiagnozować przyczynę takiego stanu rzeczy.


Podsumowując, kamienie milowe pomagają nam w ocenie rozwoju dziecka, ale pamiętajmy, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie, ma inne napięcie mięśniowe oraz dostarczane są mu różne bodźce z zewnątrz, dlatego, gdy pojawiają się jakieś wątpliwości, warto skonsultować się ze specjalistą, ponieważ prawidłowy rozwój ruchowy wpływa na prawidłowy rozwój całościowy.

 

ŹRÓDŁO dobrego wsparcia

YMEDIA.pl