Terapia czaszkowo-krzyżowa

Skąd pochodzi terapia czaszkowo-krzyżowa?


Wywodzi się ona z osteopatii, jej twórcą był William Sutherland, który obserwował i badał ruch poszczególnych kości czaszki względem siebie i jak ciało zachowuje się w odpowiedzi na ten ruch. Odkrył również, że poza oddechem płucnym i sercowym, w naszym ciele istnieje trzeci rytm - tzw. oddech życia. Pływ ten występuje u każdego z Nas, od 21 dnia życia zarodka, kiedy w wyniku zamknięcia cewy nerwowej rozpoczyna się krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego w układzie czaszkowo-krzyżowym czyli od kości krzyżowej, przez kręgosłup aż po czaszkę i spowrotem. W wyniku tych obserwacji powstały podwaliny założeń terapii czaszkowo-krzyżowej, zakładającej że kości i narządy w naszym ciele poruszają się w określony sposób na wdechu i wydechu czaszkowym.


Czym zajmuje się terapia czaszkowo-krzyżowa?

Terapia czaszkowo-krzyżowa to holistyczne działania mające przywrócić naturalne procesy zdrowienia organizmu. To żadne czary! Wszystkie czynności terapeuty opierają się na dogłębnej znajomości neuroanatomii, neurofizjologii oraz anatomii palpacyjnej. Płyn mózgowo-rdzeniowy oblewa nasz układ nerwowy, narządy i struktury, przenosząc informację o traumach czy doświadczeniach. Stąd też praca z pacjentem ma charakter całościowy, np. uraz porodowy czaszki może wpływać na problemy z karmieniem oraz na dalej położone obszary w ciele powodując m.in. asymetrię ułożeniową, problemy z ulewaniem czy zaparciami. Również doświadczenia traumatyczne czy stała ekspozycja na stres może powodować objawy bólowe lub problemy z pracą narządów wewnętrznych. Zadaniem terapeuty jest poszukiwanie przyczyny takiego stanu i poprzez usunięcie restrykcji niwelowanie objawów w ciele.

Kto może zostać terapeutą metody czaszkowo-krzyżowej?


Aby wziąć udział w szkoleniu należy wykazać się dyplomem ukończenia studiów z zakresu fizjoterapii, medycyny, osteopatii, logopedii czy psychologii. Często w szkoleniu uczestniczą również rodzice dzieci z niepełnosprawnościami, jednak po szkoleniu mogą stosować techniki jedynie dla własnych potrzeb. Szkolenie trwa 1,5 do 2 lat, w tym czasie uczestnicy zgłębiają tajniki metody i praktykują na sobie techniki poruszane na kursie.

 

Na czym polega praca terapeuty craniosacralnego?

Terapeuta uczy się słuchania rytmu czaszkowo-krzyżowego w trakcie prawie 2 letniego szkolenia i po jego ukończeniu potrafi zlokalizować restrykcje w ciele pacjenta, a następnie je usunąć przy pomocy indywidualnie dobranych technik terapeutycznych. Poprzez udrożnienie głębokiego drenażu limfatycznego i przywrócenie swobodnego krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego terapeuta uruchamia nasze własne zasoby do samouzdrawiania organizmu. Dodatkowo wpływa na zrównoważenie układu nerwowego autonomicznego u pacjenta, co przekłada się na adekwatne reakcje na pojawiające się bodźce i możliwość wyjścia ze stanu permanentnego przebywania w pierwotnej reakcji walki-ucieczki czy zamrożenia. Reasumując, terapeuta przywraca „ustawienia fabryczne” w ciele pacjenta, podobnie jak w przypadku szwankującego telefonu lub komputera, wciska przycisk „reset”.


Jak wygląda wizyta?

Wizyta w gabinecie terapii czaszkowo-krzyżowej rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem, tak aby wyeliminować ewentualne przeciwwskazania. Wywiad obejmuje również pytania o wszelkie urazy, wypadki, przebyte zabiegi, traumy. Terapia zazwyczaj odbywa się w pozycji leżącej na plecach na kozetce czy stole terapeutycznym, jednak w przypadku dzieci często pozycja ta ulega modyfikacji a terapeuta podąża za pacjentem. Nie wymaga się stroju na zmianę ani rozbierania się, gabinet zawsze wyposażony jest też w poduszki i koce, tak aby w razie jakiegokolwiek dyskomfortu było wygodnie i ciepło. Wizyta trwa około 60. minut. Po wizycie zaleca się wypicie co najmniej 0,5 litra wody, aby wzmocnić efekt terapeutyczny w związku z filtracją płynu mózgowo-rdzeniowego.


Jaki dotyk stosowany jest w terapii czaszkowo-krzyżowej?

Dotyk terapeuty jest delikatny, subtelny, często porównywany do dotyku „motyla”. Pacjent ma często wrażenie że terapeuta „ledwo” go dotyka, w trakcie „słuchania” terapeuta uruchamia swoje wszystkie zmysły, często zamyka oczy, aby jak najlepiej połączyć się z ciałem pacjenta. Delikatne naciski stosowane są w obrębie głowy, twarzoczaszki, wzdłuż kręgosłupa na całej długości oraz w okolicy kości krzyżowej.


Czym jest system czaszkowo-krzyżowy?

Jest to ciągłość anatomiczna w ciele pacjenta, która rozciąga się od kości sitowej zlokalizowanej w czaszce aż po kość krzyżową, wewnątrz której krąży płyn mózgowo-rdzeniowy. Łącznikiem pomiędzy czaszką i kością krzyżową jest rura opony twardej czyli struktura biegnąca wewnątrz naszego kręgosłupa.

 

Jakie są wskazania do terapii czaszkowo-krzyżowej?

Do głównych wskazań należą wszelkie stany, gdy pacjent nie czuje się zdrowy. Terapia pobudza naturalne procesy samozdrowienia, jednak w przypadku poważnych schorzeń natury stricte medycznej nie zastąpi konwencjonalnych metod leczenia. Tak więc po konsultacji z lekarzem, wykonaniu niezbędnych badań i wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań można zgłosić się do gabinetu terapii czaszkowo-krzyżowej.


Do głównych wskazań należą:

  • bóle głowy, migreny,
  • zawroty głowy, szumy uszne, uczucie „zamglenia”,
  • zaburzenia pracy stawów skroniowo-żuchwowych,
  • przewlekłe dolegliwości bólowe stawów i kręgosłupa,
  • bolesne menstruacje, endometrioza,
  • nietrzymanie moczu,
  • zaparcia, zespół jelita drażliwego,
  • zaburzenia pracy narządów wewnętrznych,
  • wszelkie urazy, traumy,
  • uczucie ciągłego zmęczenia, braku energii,
  • depresja poporodowa i stany po ciężkim porodzie,
  • kolki, zaparcia, ulewania, refluks u niemowląt i dzieci,
  • zniekształcenia twarzoczaszki, kręcz szyi, syndrom KISS i związane z tym asymetrie ciała,
  • wady postawy, skoliozy,
  • wszelkie stany psychosomatyczne, gdzie diagnostyka i leczenie konwencjonalne nie dawało rezultatów.

Jakie są przeciwwskazania do podjęcia terapii czaszkowo-krzyżowej?

Do głównych przeciwwskazań należą:
- brak zgody pacjenta na terapię,
- stany zagrażające życiu, które wymagają interwencji lekarza,
- ciąża w początkowym stadium,
- zaawansowanie stadia zaburzeń psychicznych.


Jak pacjent czuje się po sesji terapeutycznej?

Wizyta trwa około godziny, w tym czasie terapeuta przeprowadza wywiad, badanie i terapię. Ilość wizyt jest zależna od problemu pacjenta, jego reaktywności na zaproponowane techniki oraz zdolności autoregeneracji, które maleją wraz ze starzeniem się organizmu. Po wizycie u terapeuty czaszkowo-krzyżowego można czuć zmęczenie, senność czy objawy infekcji takie jak: dreszcze, uczucie chłodu, czasem gorączkę. Należy pamiętać o nawodnieniu organizmu i solidnej dawce snu.

W trosce o twoje zdrowie

Sprawdź nasze usługi

Zachęcamy do zapoznania się z dostępnymi materiałami i skontaktowania się z nami w przypadku jakichkolwiek pytań lub potrzeb informacyjnych.
YMEDIA.pl