Sala Doświadczania Świata, znana także pod nazwą sala lub metoda Snoezelen, to specjalnie wyodrębnione miejsce lub pomieszczenie, w którym dziecku dostarczane są wielozmysłowe bodźce. Pierwsza Sala Doświadczania Świata powstała w latach 70-tych w Holandii. W ośrodku dla osób niepełnosprawnych stworzono tzw. „namiot aktywności”, w którym wykorzystano światło oraz dźwięki, aby ułatwić terapię osób z głębokimi i sprzężonymi niepełnosprawnościami.
Obecnie Sala Doświadczania Świata jest bardzo chętnie wykorzystywana w terapii, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Poprzez odpowiednio dobraną stymulację układu nerwowego i dostarczanie bodźców wzrokowych, dotykowych, słuchowych, węchowych oraz przedsionkowych, wpływamy na zdobywanie nowych doświadczeń, zwiększamy świadomość własnego ciała i orientację w przestrzeni, motywujemy do podejmowania aktywności.
Terapia na sali doświadczania świata przeznaczona jest głównie dla dzieci z:
- spektrum autyzmu
- mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD)
- zespołami genetycznymi
- niepełnosprawnością intelektualną
- nadpobudliwością ruchową i ADHD
- zaburzeniami mowy
- nadwrażliwością dotykową
- zaburzeniami lękowymi
W Sali Doświadczania Świata terapia dobierana jest indywidualnie do potrzeb pacjenta. Dziecko powinno czuć się w niej bezpiecznie, swobodnie, mieć możliwość wyboru. Dzięki temu zajęcia będą miały pozytywny wpływ na jego samopoczucie oraz pomogą mu w przezwyciężaniu własnych lęków.
Sale Doświadczania Świata różnią się między sobą wyposażeniem, w zależności od potrzeb i charakteru placówki. Każdy zmysł (wzrok, słuch, węch oraz dotyk) jest pobudzany poprzez odpowiednio dobrany sprzęt. Jednym z najważniejszych jest terapia światłem (terapia Snoezelen), do której wykorzystywane jest światło o różnym natężeniu oraz barwie. Służą do tego: światłowody, tuby wodne, panele cieczowe, podświetlane blaty oraz stoliki, świecące zabawki. Poprzez stymulację wzroku ćwiczymy koncentrację uwagi, koordynację wzrokowo-ruchową, wpływamy na spostrzegawczość oraz pamięć wzrokową.
Stymulując zmysł słuchu dostarczamy nowych doświadczeń słuchowych, różnicujemy dźwięki, zmniejszamy lęk przed niektórymi dźwiękami.
Poprzez stymulację dotykową zmniejszamy nadwrażliwość dotykową, budujemy poczucie własnego ciała, ćwiczymy zdolności manipulacyjne.
Pobudzając zmysł węchu przekazujemy nowe doświadczenia, łączymy zapachy z sytuacjami.
Stymulując przedsionek regulujemy napięcie mięśniowe, poprawiamy koncentrację uwagi oraz orientację w schemacie ciała.
Podsumowując, terapia w Sali Doświadczenia Świata poprzez odpowiednio, indywidualnie dobraną stymulację zmysłów, wpływa na możliwość odbierania, przetwarzania bodźców i odpowiadanie na nie w przyjaznej atmosferze. Dzięki temu tworzymy dla dziecka przestrzeń do prawidłowego odczuwania własnego ciała, poczucia bezpieczeństwa oraz relaksacji.