Dietetyka pediatryczna zajmuje się zasadami żywienia zarówno dzieci zdrowych jak i chorych. Wspiera rodziców we wprowadzaniu zdrowej i zbilansowanej diety swoim pociechom. Odpowiednio dostosowana dieta jest niezbędnym wsparciem rozwoju każdego dziecka, u dzieci z rozmaitymi problemami zdrowotnymi może być także skuteczną metodą terapii i wsparcia innych metod leczenia.
Konsultacja pediatryczno-dietetyczna ma na celu ustalenie indywidualnych zasad zdrowego odżywiania, dopasowanych do potrzeb pacjenta. Obejmuje szczegółową analizę problemu, dokładny wywiad żywieniowy, pomiary wzrostu i masy ciała, analizę wyników badań, badanie fizykalne oraz ustalenie celu i indywidualnego procesu diagnostyczno-terapeutycznego.
Porady dietetyczne są prowadzone dla dzieci z problemami neurologicznymi tj. zaburzenia rozwoju mowy, padaczka, neuropatie, jak i u dzieci w spektrum autyzmu, z ADHD, bezsennością, agresją. Wsparcie dietetyka pediatrycznego jest pomocne w przypadku występowania u dzieci nietolerancji pokarmowych, celiakii, niedoborów pokarmowych, zaburzeń ze strony układu pokarmowego. Obejmuje również terapię trudności w karmieniu i jedzeniu tj. wybiórczość pokarmowa, neofobie żywieniowe.
W trakcie konsultacji rodzic otrzymują wiedzę na temat tego w jaki sposób budować zdrowe nawyki żywieniowe nie tylko u dziecka, ale u całej rodziny.
Istotną rolę w zmianie nawyków żywieniowych odgrywa psychodietetyka. Łączy wiedzę dotyczącą sposobów żywienia z wiedzą o psychice człowieka. Ukierunkowana jest na pomoc pacjentom z zaburzeniami odżywiania. Konsultacja psychodietetyczna jest wskazana dla dzieci u których pojawia się lęk przed jedzeniem, występuje wybiórczość pokarmowa, zaburzenia odżywiania tj. anoreksja, bulimia, napady objadania się, zespół Pica. Jest również przeznaczona dla dziecka, które odmawia spożywania poszczególnych lub wszystkich pokarmów. Psychodietetyk swoją uwagę skupia na przyczynach występujących trudności, zaburzeń. Pomaga je zrozumieć, proponuje zmiany oraz pomaga wprowadzić je w życie, tak aby efekt był trwały i satysfakcjonujący.
W terapii żywienia dużą rolę odgrywa współpraca pediatry-dietetyka z psychodietetykiem, pozwala to na kompleksową diagnozę problemu pacjenta i dobranie odpowiednich oddziaływań mających na celu skuteczną poprawę jakości życia dziecka oraz całej rodziny. Odpowiedni sposób odżywiania ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój wszystkich funkcji poznawczych.