Opieka nad pacjentem ze skróceniem wędzidełka języka/wędzidełka wargi górnej

Skrócone wędzidełko języka może powodować trudności już w pierwszych tygodniach życia dziecka. Pojawiają się wtedy trudności ze ssaniem, prawidłową pozycją języka. Takie trudności często przeradzają się również w problemy podczas rozszerzania diety. Brak odpowiedniej mobilności języka utrudnia obróbkę pokarmu, mogą pojawiać się incydenty krztuszenia się, odmawiania przyjmowania pokarmu.

Krótkie wędzidełko języka może powodować powstawanie wad zgryzu, utrudnia również higienę jamy ustnej, co przyczynia się do próchnicy lub stanów zapalnych w tym obszarze. Jest również częstą przyczyną wad wymowy m.in. międzyzębowej realizacji głosek lub trudności z artykulacją głoski [r].

U noworodków, niemowląt i małych dzieci przeprowadzane są zabiegi frenotomii, czyli podcięcia wędzidełka. W przypadku starszych dzieci często konieczne jest wykonanie zabiegu plastyki wędzidełka języka, która pozwoli na zwiększenie mobilności i zakresu ruchowego języka, a przy tym poprawia jakość procesu gojenia.

Oprócz wędzidełka języka do zabiegu kwalifikują się również skrócone lub przerośnięte wędzidełka wargi dolnej lub górnej. Skrócenie wędzidełek warg ogranicza ich mobilność, może powodować nieprawidłową pozycję warg, trudności z pobieraniem pokarmu, oczyszczaniem przestrzeni pomiędzy wargami a dziąsłami, występowanie diastemy.Logopeda podejmuje współpracę z pacjentem przed zabiegiem oraz kontynuuje terapię po zabiegu.

Celem terapii logopedycznej jest przygotowanie tkanek do zabiegu, mięśni do adaptacji po uwolnieniu ograniczenia i celowej pracy podczas danej funkcji, przyzwyczajenie do dotyku, stymulacji. Oddziaływania terapeutyczne mają na celu zwiększenie świadomości i odczuwania ruchów języka oraz wypracowanie pionizacji, takiej na jaką pozwalają warunki anatomiczne. Odpowiednio przygotowany pacjent przed zabiegiem jest gotowy na stymulacje również po zabiegu, często zapobiega to powstawaniu zrostów.


Efekty:

  • Zwiększenie zakresu ruchów języka
  • Poprawa przebiegu funkcji tj. ssanie, jedzenie, oddychanie
  • Poprawa artykulacji
  • Profilaktyka wad zgryzu


Należy pamiętać, że sam zabieg podcięcia wędzidełka nie pozwoli na uzyskanie wyżej wymienionych efektów w pełni. Koniecznie jest podjęcie terapii logopedycznej, w trakcie której nowe możliwości anatomiczne pacjenta będą mogły nauczyć się nowych umiejętności.

W trosce o twoje zdrowie

Sprawdź nasze usługi

Zachęcamy do zapoznania się z dostępnymi materiałami i skontaktowania się z nami w przypadku jakichkolwiek pytań lub potrzeb informacyjnych.