Zabiegi elektrostymulacji są uzupełnieniem terapii logopedycznej. Zabieg trwa od 5 do 25 minut, w zależności od wieku i zaburzeń pacjenta. Zabiegi są bezbolesne, pacjent odczuwa delikatne mrowienie, odbywają się w komforcie i są w pełni bezpieczne, poprzedzone przygotowaniem i oswajaniem, jeśli to konieczne.
Istotą elektrostymulacji jest wywołanie skurczu mięśnia za pomocą prądu impulsowego. Elektrostymulacja TENS odbywa się za pośrednictwem nerwu zaopatrującego mięsień a elektrostymulacja EMS polega na bezpośrednim działaniu na mięsień. Zabieg elektrostymulacji może obejmować całą sferę ustno-twarzową lub jej część.
Celem elektrostymulacji jest pobudzenie aparatu artykulacyjnego, tym samym usprawnienie artykulacji poszczególnych głosek i stymulowanie rozwoju mowy. Poprzez stosowanie tej metody można doprowadzić do wzmocnienia mięśni twarzy i jamy ustnej, wyrównania napięcia mięśniowego w strefie orofacjalnej. Elektrostymulacja jest wykorzystywana również przy wspomaganiu procesu pobierania pokarmu i połykania.
Dla pacjentów:
- Z opóźnionym rozwojem mowy,
- Z zaburzeniami artykulacji,
- Z nawykowym oddychaniem przez usta,
- Z zaburzeniami napięcia mięśniowego,
- Z zaburzeniami w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych,
- Z dysfagią,
- Krztuszących się podczas jedzenia i picia,
- Z mową nosową,
- Z afazją,
- Z porażeniem nerwu twarzowego,
- Z rozszczepem wargi, podniebienie,
- Po zabiegach podcięcia wędzidełka języka,
- z bliznami,
- Z nadmiernym ślinieniem się.
Przeciwwskazania do zabiegów elektrostymulacji (możliwe wyrażenie zgody przez lekarza prowadzącego):
- Choroby serca
- Epilepsja
- Zaburzenia czucia
- Nowotwory
- Ciąża
- Zmiany skórne
- Zastawki, implanty słuchowe
- Gorączka
Systematyczne i regularne zabiegi elektrostymulacji znacząco wpływają na poprawę dystrybucji napięcia mięśniowego, tym samym poprawiając jakość życia pacjenta.
O efektach elektrostymulacji możemy mówić w przypadku poprawy zdolności domykania warg, pionizacji języka lub/i zwiększeniu jego mobilności.
Skuteczność przejawia się również w pobudzeniu do pracy i wzmocnieniu mięśni twarzy, usprawnienie procesu połykania. Często wykorzystywana jest również w celu zapobiegania powstawaniu bliznowców w przypadku opieki po zabiegu podcięcia wędzidełka.